АФІША

  • Дмитро Кремінь

    21 серпня 2022р.
    початок о 18.00

--

"Закарпатський кореспондент" про прем'єру "Пригоди бравого солдата Швейка"

Йозеф Швейк - балакучий, але вихований телепень, який періодично страждає нападами ревматизму та підприємливості (найчастіше - одночасно). Звільнений з військової служби, оскільки визнаний медиками «повним ідіотом». До війни займався торгівлею краденими собаками, з початком Першої Світової гучно оголосив про своє бажання йти на фронт. І пішов, точніше поїхав (про що навіть написала місцева преса). Встиг побувати в поліції, в божевільні і навіть у гарнізонній тюрмі як дезертир і симулянт. Герой ?! Сумнівно ... Але з чим же тоді пов'язана його популярність?

Ярослав Гашек називав свій роман «історичною картиною певної епохи». Істотно, що в назві спектаклю не уточнюється, в яку з воєн розвиваються події. Режисер навмисно розширює координати оповіді, занурюючи дію в атмосферу кабаре в стилі 1930-х років, звертаючись до епохи між двох світових воєн як архетипового стану людства, що напередодні катастрофи живе одним днем. За словами Праудіна, спектакль адресований не тільки шанувальникам роману, але насамперед людям, розуміючим, що відбувається сьогодні. Авторів вистави цікавить в «Швейку» доля дезертира - єдиного, хто здатний, якщо не зупинити війну, то хоча б відтягнути її на деякий час.

Як пояснити те, що переклади незакінченого роману Ярослава Гашека на безліч мов (у числі яких навіть навіть штучно створене есперанто) облетіли Земну кулю, і завдяки цьому про пригоди простого солдата дізнався весь світ? Дізнався і буквально закохався в Швейка. Чому історія його діянь актуальна досі? Є секрет, і захований він десь у глибинах особистої філософії Йозефа Швейка, в його поведінці, ставленні до навколишньої дійсності - адже все не так-то просто, як може здатися на перший погляд ...

Історія, написана Ярославом Гашеком ще на самому початку минулого століття, інтригує, розбурхує, змушує сучасних діячів мистецтва працювати в першу чергу над створенням нових вистав про бравого солдата Швейка. Та найголовніше, що тема любові і війни актуальна у всі часи.

Нова постановка художнього керівника, заслуженого артиста України Василя Шершуна, в якій зайняті актори закарпатського муздрамтеатру, на мою думку, стала найбільш вдалою з останніх прем'єр. У залі був повний аншлаг!

По-перше, тема «маленької людини», що є заручником власних слабкостей і громадських забобонів, людини, що постає в різних іпостасях (при цьому не завжди позитивних), актуальна завжди. По-друге, в постановці є масштаб, видовищність. В цілому спектакль наповнений елементами еротики і сарказму.

Немає жодних рамок, геть відсутня горезвісна «четверта стіна» (яку, як показує практика, не так вже й легко подолати), актори вільно переміщаються як завгодно і де завгодно, залучаючи глядачів з головою в події минулих років, оволодіваючи увагою цілком і повністю. І ніхто навіть не засумніватися в артистичності і точності передачі подій минулих років завдяки блискучій акторській грі Сергія Баранова, Кароліни Білак, Світлани Мавріц, Юрія Шкляра та інших акторів. Ролі у виставі розподілені бездоганно і вгадуються ще до офіційного представлення. Чималу роль у цьому впізнаванні грають відмінно зшиті мундири - як влиті для офіцерів і пошарпані, з чужого плеча для солдатів, а також яскраві костюми для образу баронеси фон Боценгейм, Боженки та інших персонажів.

Якщо казати відверто, спочатку подібна свобода навіть дещо насторожує. Все як у житті, ба, ще й веселіше! Багатошаровий епічний лад спектаклю пронизаний історіями «невизнаних, скромних героїв, які не завоювали собі слави Наполеона». Лежачи на верхній полиці штабного вагона, їх вигадує батальйонний історіограф Марек -- іронічний двійник Гашека.

Актори дали жару на сцені і гідні найщиріших похвал. Прекрасний, повчальний, динамічний і саркастичний спектакль потішив глядачів, яких зібрався повний зал.

Ужгородський глядач зрозумів Швейка, прийняв його точку зору і погодився, що так справді краще. Справа за малим - не забувати про це в реальному житті, адже по-справжньому бравий не той солдат, який знає військову справу, а той, хто знає, як війну скасувати.

                                                                     

                                                               

 

 

       ЮЛІЯ ДАВИДОВА

 

 

 

Наші контакти:

т/ф. (0312) 61-60-11 – приймальна
моб. (050) 411-47-41 – каса
тел.  (0312) 61-42-37 – черговий

Адреса театру:

88018 м. Ужгород, вул. Л. Толстого, 12
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН