АФІША
Пам'яті корифея закарпатської сцени Марії Харченко
- Опубліковано: Четвер, 05 січня 2017, 10:34
31 грудня 2016 року перестало битися серце народної артистки України Марії Федорівни Харченко.
Народилася Марія Федорівна 14 квітня 1924 року в селі Нова Буда Корсунського району Київської області у багатодітній сім’ї хліборобів.
У 1933 році (а це початок голодомору) сім’я переїжджає до м. Запоріжжя, де Марійка навчається у восьмирічці, а після її закінчення вступає до музичного училища. Та війна перекреслює мистецькі надії володарки чудового голосу – і дівчині довелося, щоб вижити, працювати на роботах, які підверталися.
Після звільнення Запоріжжя талановиту особистість помічають керівники Запорізького театру ім. Щорса і запрошують у трупу. Під керівництвом знаменитого В. Могара колектив був направлений до Ужгорода в післявоєнні роки для обслуговування військових і цивільного населення.
У нашому місті Марія Федорівна закінчує музичне училище і майже увесь її творчий шлях пов’язаний із закарпатською сценою. Репертуарний лист народної артистки України нараховує понад семидесяти головних ролей. Особливо пам’ятними стали Наталка в «Наталці-Полтавці», Маруся в «Марусі Богуславці» за І. Котляревським; Аза в «Циганці Азі» М. Старицького, Кураж в «Матінці Кураж» Б. Брехта, Ганна в «Мати-наймичці» Т. Шевченка…
За активну громадську позицію Марія Федорівна в 1959 році була обрана депутатом Ужгородської міської ради.
За визначні мистецькі досягнення нагороджена орденами «Трудового червоного Прапора», «Знак Пошани», медаллю «За доблесну працю» і багатьма іншими урядовими відзнаками.
В останні роки Марія Федорівна Харченко в Закарпатському академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв займала посаду консультанта. До її мудрих настанов дослухалися і режисери, й актори. Великий досвід сценічної діяльності викликав надзвичайну повагу до неперевершеної особистості.
Звістка про смерть фундатора, корифея театру викликала глибокий смуток у колективі.
Пам'ять про народну артистку України Марію Федорівну Харченко житиме довго в серцях театралів, а її ім’я вписане навічно золотими буквами на сторінках історії Українського театру.
Закарпатський академічний обласний
український музично-драматичний театр
імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв