Трагікомічний абсурд «Краще залишайся живим», поставлений за п’єсою німецького драматурга Карла Ветлінгера. На малій сцені Закарпатського облмуздрамтеатру показали історію, дія якої насправді триває після Першої світової війни. П’єса автобіографічна, адже головний герой – солдат, який, як і німецький драматург, довгі роки провів у полоні, а після повернення із війни вдома виявився – зайвим. Відтворені у спектаклі події відгукуються у серці кожного українця, у зв’язку із бойовими діями на сході країни.
Михайло ФІЩЕНКО, режисер-постановник, заслужений артист України
Завжди шукав той матеріал, який сьогодні б відповідав тій ситуації, яка є у країні. Навіть спілкувався з драматургами, аби створили щось актуальне, щодо подій у державі. І випадково натрапив на цю п’єсу. Наш головний герой після довгих років полону, після війни, повертається на рідну землю і його там ніхто, на жаль, не чекає. Там він нікому не потрібен живим. На площі в рідному селищі йому стоїть пам’ятник, його майно все розпродали. Веде по суті боротьбу зі зрадою, з байдужістю, лицемірством. Боротьбу за право жити.
Як зазначає режисер-постановник, вистава складна: троє акторів у різних мізансценах перевтілюються щоразу в інші образи. Фактично, глядачі – імовірні пацієнти божевільні.
Абсурдність людського життя та трагікомічне забарвлення п’єси розпочинається навіть із назви вистави. Головний герой же, після полону та жорну війни — юридично мертвий на батьківщині, от шукає себе у житті під чужим ім’ям. Спектакль змушує замислитися, яким божевільним є сучасний світ. Втім режисер-постановник підкреслює: важливо, аби подібні ситуації не виникали у реальному житті українських вояків.
Михайло ФІЩЕНКО, режисер-постановник, заслужений артист України
У автора п’єса називається «Чи знаєте ви чумацький шлях?». Ми назвали виставу «Краще залишайся мертвим», тут у самій назві закладено абсурдність. Говорять «Повертайся живим». Цікаво те, що людину зламала не війна, не полон, а рідні люди відмовилися від нього. Це доводить людину до того стану, аби звести рахунки з життям. Ось така історія, трішки сумна, але дуже актуальна, дуже сучасна.
«Краще залишайся мертвим» уже четверта вистава Закарпатського муздрамтеатру на малій сцені, спектаклі на цьому майданчику планують ставити і надалі.